Sarımsaklı (Küçük Köy)

Sarımsaklı (Küçük Köy)

Ayvalık

Sarımsaklı Nerededir?

Sarımsaklı, topraklarının bir kısmının Türkiye Cumhuriyeti’nin Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde, diğer bir kısmının ise Ege Bölgesi’nde bulunan Balıkesir ilinde yer almaktadır. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Küçükköy beldesine bağlı olan Sarımsaklı, Ayvalık’a 8 kilometre mesafededir.

Sarımsaklı’ya Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı, Balıkesir kent merkezine 130, İzmir’e 118, Bursa’ya 280 (3 saat 30 dakika), İstanbul’a 520 (7 saat), Kocaeli’ye 429 (5 saat 30 dakika), Eskişehir’e 443 (5 saat), Adana’ya 998 (13 saat), Antalya’ya 598 (8 saat) ve Kayseri’ye 1009 (12 saat) kilometre mesafede yer almaktadır.

Sarımsaklı’ya birçok şehirlerarası otobüs firmasının sefer hizmeti bulunmaktadır. Aksi takdirde öncelikle Balıkesir’e otobüs ile geldikten sonra da minibüsler vasıtası ile Sarımsaklı’ya gidebilmek mümkündür. Balıkesir’e ülkenin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Sarımsaklı’ya en yakın havalimanı ise Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’dır. Havalimanı haftanın her günü, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı ile bağlantıya sahiptir. Diğer şehirlerden ise aktarmalı seferler mevcuttur. Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, Sarımsaklı’ya 48 kilometre mesafede konumlanmaktadır. Buradan Edremit, Burhaniye, Ayvalık araçları ile Ayvalık’a vardıktan sonra minibüs ile Sarımsaklı’ya geçilebilir.

Sarımsaklı’ya en yakın mesafede yer alan Türkiye’nin en büyük kentlerinden İzmir’den ise özel araç ile Aliağa-Dikili-Sarımsaklı rotası izlenerek bölgeye ulaşmak mümkündür. Ayrıca İzmir-Balıkesir tren hattı da kullanılarak önce Balıkesir’e varma, ardından Sarımsaklı’ya ulaşım sağlama seçeneği de mevcuttur.

İstanbul’dan Sarımsaklı’ya ulaşmak için ise iki farklı rota takip edilebilmektedir. Bursa üzerinden tercih edilecek rota biraz daha uzun sürerken, Tekirdağ’dan Çanakkale seçeneği, zamandan tasarruf etme olanağı sunmaktadır. Ek olarak İstanbul’dan Yenikapı-Bandırma hızlı feribotları ile Bandırma’ya ulaşıp, bu noktadan ortalama 3,5 saatlik yolculuk ile Sarımsaklı’ya ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara’dan çıkılan özel araç yolculuğunda ise Ankara-Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Edremit-Ayvalık-Sarımsaklı rotası takip edilebilir.

Yaz mevsiminde gece geç saatlere kadar da olmak üzere, Sarımsaklı’ya Ayvalık’tan sık sık minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Sarımsaklı’nın İklimi

Sarımsaklı’da tipik bir Kuzey Ege iklimi görülmektedir. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinin yağmurlu geçtiği bölgede yaz mevsimi sıcaklıkları, esintiler sayesinde hafiflemektedir. Böğle saatlerinde başlayan ve batıdan esen bu rüzgarlar ilaç gibi gelmektedir. Yaz mevsimi sıcaklıklarının 25-30 derece civarında seyrettiği Sarımsaklı’da kışın yağmurludur; bu mevsimde nadiren de olsa kar yağışı görülebilmektedir.

Sarımsaklı’da Kalınacak Yerler

Sarımsaklı tarihsel açıdan köklü bir geçmişe sahip olmasa da Marmara’nın önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Türkiye’nin en uzun plajlarından birine sahip olmasından dolayı Sarımsaklı, Ayvalık’ın otel ve plaj bölgesi olarak bilinmektedir.

Sarımsaklı geniş yelpazede konaklama imkanlarına sahiptir. Bu açıdan birçok ziyaretçi için uygun bir tatil bölgesi olabilmektedir. Sarımsaklı’da lüks otellerden pansiyon seçeneklerine kadar birçok farklı kategoride konaklama tercihi yapabilme imkânı bulunmaktadır.

Sarımsaklı’da Görülecek Yerler

Ayvalık’ın en gözde bölgelerinden biri olan Sarımsaklı’nın pırıltılı altın kumu ve masmavi denizi yaz tatili için oldukça güzel bir imkândır. Farklı farklı küçük koylara sahip tatil bölgesinin sahilinde birçok büfe, kafe ve restoran hizmet vermektedir.

22 adet oldukça güzel plajın bulunduğu Sarımsaklı’da en fazla bilinen plaj olan Badavut, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. Şahinkaya olarak da bilinen bu plaj, dinlenmek için ideal bir noktadır.

Sarımsaklı, plajlarında güzel bir dinlenme ortamı sunmasının yanı sıra rüzgar sörfü yapmak için de elverişlidir.

Yakın mesafede bulunan Şeytan Sofrası ise akşamleyin gün batımını izlemek üzere oldukça rağbet gören bir noktadır. Bu noktadan izlenen manzara unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Sarımsaklı’da Badavut’un yanı sıra Gelinkaya, Kurugöl ve Deliklitaş gibi doğal güzelliklerin ön plana çıktığı başka noktalar da mevcuttur.

Altı adet yapıdan meydana gelen Aya Athanasiu Kilisesi ise Ayvalık bölgesinde, günümüze kadar sağlam kalabilmiş tek kilise olma özelliği taşımaktadır. Günümüzde cami olarak faaliyet gösteren yapının Sarımsaklı ve Ayvalık civarında yaşamış Rumlar tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu