Sarımsaklı (Küçük Köy)

Küçükköy Nerede Nasıl Gidilir

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Küçükköy Nerede Nasıl Gidilir
  • Karayolu
  • Havayolu
A

Balıkesir’in Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Küçükköy(Yeniçarohori) 7 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğindeki sığ ve ince kumlu Sarımsaklı Plajı ile ünlü şirin bir bölge. Tarihi Rum evlerinin restore edilerek sanat atölyelerine dönüştürüldüğü Küçükköy, bir sanat ve tasarım köyü olarak Ayvalık’ın en farklı beldesi.

Bir mübadil köyü olan Küçükköy’ün, Sarımsaklı Plajları ismi ile anılan bölgesi içerisinde birbirinden güzel 22 plaj bulunuyor. Tüm plajları halka açık olan Sarımsaklı, koyları, adaları ile 25 km’lik sahil şeridini kaplayan kumsalı, güneşi, tarihi ile şahane bir Kuzey Ege beldesi. Temiz havası ve yemyeşil doğasıyla bozulmamış bir bölge olan Küçükköy’ün bitki örtüsü ise doğal çam ormanları.

Fatih Sultan Mehmet’in 1462’de Midilli’yi teslim almasıyla birlikte kurulan Küçükköy’ün ismi, çevrenin korsanların eline geçmemesi için yerleştirilen yeniçeriler sayesinde, Yeniçeri Köyü anlamındaki Yeniçarohori olarak anılmaya başlanmış. Zaman içinde yönetim Rumların eline geçince bu bölgeye Küçükköy adı verilmiş. Küçükköy’de 19. yüzyıldan kalmış Rum mimari anlayışının hâkim olduğu mimari doku içerisinde, Rumlardan kalma 3 kilise ve 3 manastır bulunuyor. Bunlardan günümüzde cami olarak hizmet veren Aya Athanasiu Kilisesi ise halen aktif şekilde kullanılıyor.

Küçükköy Nerede Nasıl Gidilir

Ayvalık, İzmir-Bergama istikametinden devam edip, Truva-Çanakkale-Edirne ve İstanbul’a kadar uzanan E-24 karayolu üzerinde bulunuyor. Batı kısmı tamamen denizle çevrilmiş olan Ayvalık’ın kuzey kısmında Burhaniye, doğu bölümünde Bergama, güney cephesinde ise Dikili bulunuyor.

Karayolu

Eğer İstanbul istikameti üzerinden geliyorsanız Tekirdağ-Çanakkale üzerinden ilerleyen yolu kullanabilir, aynı zamanda İDO’ya ait arabalı feribotlarla Yenikapı’dan Bandırma tarafına geçerek karayolu üzerinden de devam edebilirsiniz. Ayvalık ilçe merkezinden 8 km daha devam ederek Küçükköy’e ulaşabilirsiniz. Ankara’dan geliyorsanız, Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Ayvalık yol güzergahını izleyerek Küçükköy’e ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan Türkiye’nin pek çok şehrinden direkt otobüs seferlerinin bulunduğu Ayvalık merkeze geldikten sonra, özel aracınızla veya taksi ile ulaşabileceğiniz Küçükköy’e, gece geç saatlere kadar çalışan minibüslerle de ulaşım mümkün.

Havayolu

Ayvalık ilçe merkezine 8 km mesafedeki bir ovaya kurulu olan Küçükköy’e ulaşım, Balıkesir’in batısındaki Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan sağlanıyor. Ayvalık’a ise 40 km mesafede yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan Ayvalık araçları ile ilçe merkezine geldiğinizde, buraya 8 km’lik mesafede yer alan köye ulaşım oldukça kolay. Ayvalık ilçe merkezinden özel aracınızla veya taksi ile ulaşabileceğiniz Küçükköy’e, minibüslerle de ulaşım mümkün. Aynı şekilde İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, İzmir-Aliağa-Dikili-Küçükköy güzergahından beldeye ulaşabilirsiniz.

Balıkesir ve Ayvalık’ın en özel yeri olan Sarımsaklı Plajlarının yer aldığı Küçükköy’de, mavi bayraklı plajlarının yanı sıra, daha sakin ve gözlerden uzak bir alternatif için plajların batısındaki Badavut Koyu‘nda kendinizi Ege’nin berrak sularına bırakabilirsiniz. Beldenin tarihi yapılara ek olarak ilginç şekilli Gelin Kaya ve Deliklitaş’ı ziyaret edebilirsiniz.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu