Cunda (Ali bey Adası)

Cunda’da Yapmanız Gereken 15 Şey

ABalıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı şirin mi şirin adası Cunda, rakı-balık-Ayvalık keyfinin en güzel yaşandığı yerlerden biri. Kendine özgü dokusu, tarihi Rum evleri, dar Arnavut kaldırımlı sokakları, çeşit çeşit mezeleri ve mavi bayraklı sahilleriyle tam bir tatil yeri.

Cunda Yapılacak Şeyler

Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi’nde oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine uzanan geniş koleksiyona hayran kalın.

Taptaze otların, kekikli sepet peynirlerinin, Ayvalık zeytinlerinin, meyvenin, sebzenin en güzelini bulabileceğiniz bir şenlik alanına dönüşen cumartesi pazarını gezin.

Şahane Cunda manzarasını fotoğraflamak için Aşıklar Tepesi’ne çıkın, tarihi yel değirmenini görün.

Buz gibi bir limonata eşliğinde Aşıklar Tepesi kafesinde soluklandıktan sonra Selim ve Necdet Kent Kitaplığı’nı ziyaret edin.

İçinde kırlangıçların yuva yaptığı, vitraylı camlarıyla farklı bir yapı olan meşhur Taş Kahve’de Türk kahvesi molası verin.

Tekneyle, 22 adadan oluşan Ayvalık Takımadalarını keşfe çıkın, Güvercin ve Tımarhane Adalarını gezin.

Romantik bir akşam yemeği için şarap eşliğinde Cafe Uno’nun leziz pizzalarını ve Ege mutfağını deneyin.

Ayvalık ve Cunda yöresine özgü yüzlerce mezeyi tadabileceğiniz Restaurant’ta deniz ürünlerinin ve otların tadına varın.

Meyhanelerin önünde dolanan Cunda kedilerini, sahilde uzanan köpeklerini fotoğraflayın.

Güzel Cunda Sahilinde yürürken dondurmacılardan sakızlı dondurma ve lokma, tezgâhlardan buzlu badem alın.

Şirin dükkânlardan, el yapımı bebekler, yel değirmeni bibloları, oyalı yazmalar; hediyelik eşyalar alın.

Oteliniz Ayvalık’ta ise, karşıya tekne ile geçip Ege rüzgarını hissedin. Cunda’da kalacaksanız ve imkanınız varsa günümüzde butik otele dönüştürülen tarihi taş evlerde konaklayın.

Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkındaki 10’ar kilometrelik parkurlarda yürüyün veya bisiklete binin.

Cunda sahilindeki mekanlardan birine oturup soğuk bir şeyler için ve mis gibi deniz kokusunu içinize çekin. Rüzgarla birlikte hissedeceğiniz huzura değer!

Ada Camping’de Midilli Adası’na karşı, Patriça, Ortunç plajlarında ve Çataltepe’de denize girin.

Yöreye özgü sarımsak taşın kullanılarak yapılmış kilise ve manastırları, 22 takımada manzaralı Şeytan Sofrası, tarihi yel değirmenin bulunduğu ve tüm adayı izleyebildiğiniz Aşıklar Tepesi, taptaze otları, dondurması ve sımsıcak insanıyla Cunda Adası dopdolu bir gezi vadediyor.

Kahvaltınızı, tadını özel unundan alan ve sosis, sucuk, kaşar, turşu gibi bol malzemeyle yapılan Ayvalık ve Cunda’ya özel Ayvalık tostuyla yapın.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu