Cunda (Ali bey Adası)

Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

A

Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık’ın kuzeybatısında bulunan ve Lale Adası yolu üzerindeki Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olduğu belirtilen köprü ile Ayvalık’a bağlanan adadır. Merkezinde bulunan balık restoranları, dar sokakları, taş evleri, butik pansiyonları, çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleri gibi özellikleriyle, bağlı bulunduğu Ayvalık’la yarışan bir turizm merkezidir.

Cunda Adası Tarihi


Rumlar, adaya, “Kokuluada” anlamına gelen Moshinos adını vermişlerdir. Türkler ise Cunda (PiriReis’in haritasında “Yund” adalarından) olarak adlandırmışlardır. Daha sonra adaya işgalcilere karşı direnişin sembolü olan Ali Bey’in (Çetinkaya) adı verilmiştir. Alibey, Türkiye’nin Ege Denizinde sahip olduğu dördüncü büyük adadır. Adada harabe halindeki Panaya, Agios (Hagios) Yannis ve Ayios (Hagios) ve Dimitrios kiliseleri bulunmaktadır.

Cunda Adasında Gezilecek Yerler

Ali Bey adası olarak da bilinen Cunda Adası, Balıkesir şehri Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde yer alan oldukça güzel bir adadır. Cunda Adası, tatil ve gezi için gidilecek yerler arasında en iyi seçeneklerden birisi olarak, turistlere ve gezginlere çeşitli olanaklar sunmaktadır. Bunlar arasında, bölgede tarihi alan ve doğal güzellikler adına birçok gezilecek yer bulunabilmektedir. Yapılan geziler için Cunda Adası gezilecek yerlerkonusunda çok sayıda alternatifi bulunmaktadır. Farklı nedenler ile gidilen Cunda Adası’nda en fazla tercih edilen yer, genel olarak Cunda Sahili olmaktadır. Burada çeşitli dükkanlar ve yiyecek ile içecek satan yerler bulunuyor ve gezilmesi en eğlenceli yer olarak tercih ediliyor. Oldukça güzel bir seçenek olarak çarşı, gezilecek yerler arasında ilk sıradaki yerini, yapılan gezi tercihleri ile almaktadır.

Aşıklar Tepesi


Cunda Adası’na gidilmesi ve gezilmesi durumunda en fazla tercih edilen yerlerden birisi de Aşıklar Tepesiolarak karşımıza çıkıyor. Bu tepe bölgeyi biraz yüksekten gören, oldukça güzel bir yer olarak harika bir manzara sunuyor. Yapılacak gezilerde görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bu nedenle yer almaktadır. Aşıklar Tepesi, oturulacak ve bir şeyler yeyip, içebileceğiniz mekanları da içermektedir. Oldukça güzel bir alanda bulunan Aşıklar Tepesi Cunda Adası gezilecek yerler arasında oldukça önemli konumda yer almaktadır.

Cunda Kiliseleri

Bu bölgede ayrıca Panaya Kilisesi de bulunmaktadır. Görülmesi gereken tarihi yerlerden birisi olarak, oldukça önemli bir konumda bulunan bu kilise ziyaretçiler tarafından, yoğun ilgi görmektedir. Ayrıca bu bölgede bulunan Kent Kitaplığı da görülmesi gereken yerlerden birisi olmaktadır. Bunun yanında Agios Yannis Kilisesi de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor ve özellikle ziyaretçi sayısı oldukça yüksek bir yer olarak ilk sıralarda bulunuyor.

Taksiyarhis Kilisesi


Cunda Adasının gezilmesi sırasında mutlaka gidilmesi gereken çok sayıda yer bulunmakta ve bunlardan birisi olan Taksiyarhis Kilisesi, özellikle tarihi alan sevenlerin ilgisini çekiyor. Oldukça güzel ve eski bir yapı ve ibadethane olarak gezilecek alanlar içerisinde ilk sıralarda yerini almaktadır. Yapılacak geziler için Cunda Adası gezilecek yerler konusunda bölgede bulunan Kilise bugün anıt müze olarak kullanılır durumdadır.

Adaya yapılacak gezide Rahmi Koç Müzesi olan tarihi kilise önemli bir gezi yeri oluyor. Cunda Adasına gidildiğinde Tımarhane Adası da görülmesi gereken en güzel doğal yerler arasında bulunuyor. Güzel bir doğa alanı olan ve harika manzarası olan bölge ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor.

Taş Kahve

Cunda Adası, özellikle çarşısı ile oldukça ilgi gören bir yerdir. Gündüz ve özellikle gece çarşı turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Çarşı içerisinde dükkan, mağazalar ve hediyelik eşya satan tezgahlar bulunmaktadır. Güzel bir gezi ve tatil için tercih ettiğiniz Cunda Adasında, çarşıyı da muhakkak gezmenizi öneririz. Çok fazla sayıda Cunda Adası gezilecek yerler bulunan adanın sahil kısmında bölge mimarisinin özgün bir örneği olan Taş Kahve‘ye uğramanız önerilir. Güzel mimarisi ve sıcak atmosferi bulunan kahvede çok güzel ve lezzetli Türk kahvesinin içilebilir. Yapılan gezilerde dinlenmek için en güzel seçeneklerden birisi de burası olmakta ve turistler tarafından çok ilgi görmektedir.

Cundanın Yöresel Yemekleri

Cunda’yı gezerken ada merkezindeki balık restoranlarında bölgeye özgü papalina balığının ve zeytinyağlı otların tadına bakmalısınız. Zamanınız müsaitse en az iki gününüzü çevre adaları, koyları, kilise ve manastır kalıntılarını gezmeye ayırmalısınız.

Cunda Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan Cunda adasına otomobil ve toplu taşıma seçenekleri ile kolayca ulaşılabilecek konumdadır. Buraya ulaşım için, öncelikle Balıkesir’e ve sonrasında Ayvalık’a ulaşılması gerekir.

Cunda Adası, İzmir Çanakkale yolu üzerinden 218 km uzaklıkta bulunmaktadır. İstanbul Cunda Adası arası 440 km mesafededir. Bu mesafe otomobil ile alınabileceği gibi otobüsler ile de kolayca gidilebilir. Ankara, Cunda Adası arası ise 695 km olmaktadır.

Balıkesir merkezden 148 km ve Ayvalık bölgesinden ise 10 km mesafede bulunmaktadır. Karayolu İle ulaşılabilen adaya yaz sezonunun da Ayvalık ilçe merkezinden saat başı motor seferleri düzenlenmektedir. Geziler veya tatiller için gidilen Cunda Adası gezilecek yerler konusunda çok güzel seçenekler sunmaktadır.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu