Bergama

Bergama’da Yörük ve Türkmen şenliği

Bergama’da Yörük ve Türkmen şenliği

YÖRTÜRK Bergama Vakfı ile YÖRTÜRK Muhacirlik Derneği tarafından düzenlenen şenlik, Bergama’yı şenlendirdi. İlk gün kortej yürüyüşüyle başlayan şenlik; ikinci gün Cumhuriyet Meydanı’nda kazanda kaynatılan keşkek ile lezzetlendi. Meydanda açılan yerli malı üretim değişik peynirler, Yörük çadırlarında satıldı. Konuk Yörük dernekleri, folklor gösterileri sundu. Keşkek ikramının yanı sıra vatandaşlara mesir macunu da dağıtıldı.

YÖRTÜRK Bergama Vakfı Başkanı Rahim Yalçın, “Yaşadığımız coğrafyada silahlar, kan, gözyaşı, annelerin ve babaların çığlıkları var. İnsanlar neden ekmeğini, suyunu, yiyeceğini paylaşmıyor? Osmanlı dönemi böyle değildi. Bizler Osmanlı ecdadının nesliyiz. Ülke üzerinde, gelecek üzerinde oynanan oyunları görelim. Satır aralarına yerleştirilen Türkler için söylenen sözleri iyi anlayalım. İyi anlayalım ki kim olduğumuzu bilelim. Sadece mensubu olduğumuz millet için değil dünya ve insanlık için hizmet edelim. Yolumuz açık olsun. Ne mutlu Türküm diyene” dedi.

YÖRTÜRK Muhacirlik Derneği Başkanı Ercan Sevinç de; “Biz geldiğimiz yeri unutmadan Kayı boyundan bu yana Osmanlı ve bugün Cumhuriyet ile buluştuk. Cumhuriyetin birlik ve beraberlik içinde yaşayabilmesi için Yörük millet ve Türkmen milletinin kurucu unsur olduğu için değerlerimize çok iyi sahip çıkmamız gerekiyor. Bergama’da biz de ikincisini düzenlediğimiz şenliğimizde değerlerimizi yaşatmak için çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizin daim olacak ve örgütlenmemizin daha ileri gidecek” diye konuştu.

Şenlikte ayrıca deve güreşi de düzenlendi. Katılım yoğun olurken, Ege ve Marmara bölgesinin pehlivan develeri kıran kırana güreşti. 100 devenin katıldığı güreşler ilgiyle izlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu