GezilesiÖren Yerleri

Şeytan Sofrası, Ayvalık

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Şeytan Sofrası, Ayvalık
  • Şeytan Sofrası’nın ismi Nereden Geliyor?
  • Şetyan Sofrası’na Nasıl Gidilir?
A

Şeytan Sofrası, Ayvalık’a hâkim büyük kayalık tepelerin üzerinde yer alan ve üzerinde şeytanın ayak izi olduğuna inanılan eski bir lav birikintisi. İrili ufaklı 22 adadan oluşan Ayvalık Adaları ve Midilli Adası‘nın muazzam manzarasının panoramik olarak izlendiği bir tepe olan Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunuyor.

Şeytan Sofrası mevkiinde, denize serpilmiş kuğu gibi süzülen 22 ada ve Midilli, özellikle gün batımlarında turuncu renge bürünen gökyüzüyle birleştiğinde ortaya anlatılması güç bir manzara çıkıyor. Güneşin batmasına yakın zamanlarda ziyaretçi akınına uğrayan bölge, Ayvalık’a tepeden bakan ve oldukça geniş bir alanı seyir imkânı sunuyor.

Şeytan Sofrası, Ayvalık

Muhteşem bir doğa harikası ve Türkiye’nin en büyük milli parkı olan Ayvalık Adaları’na bakan tepenin rüzgârı ve insana tatlı bir huzur veren atmosferi var. Özellikle güneş batarken insan zamanı durdurup hiç ayrılmamacasına orada bulunmak istiyor. Sönmüş bir volkandan arta kalan lav birikintileriyle oluşan tepenin yuvarlak bir sofra biçimini andırması ve şeytana ait olduğu inanışıyla demir bir kafes içeresinde korunan ayak izi burayı turistik bölge haline getirmiş. Buraya gelenler şeytanın ayak izine madeni para atarak dilek diliyor.

Dillere destan kumu ve deniziyle Sarımsaklı plajları bölgesinin de bağlı olduğu Küçükköy(Yeniçarohori) Belediyesi’ne bağlı bulunan Şeytan Sofrası’nda yine belediyenin işlettiği bir restoran da yer alıyor.

Şeytan Sofrası, Ayvalık

Türkiye’de güneşin batışının en güzel izlenebileceği yerlerden biri olan Şeytan Sofrası, fondaki ada siluetleriyle gün batımı anında muhteşem bir manzara ortaya çıkıyor. Bu gerçek üstü görsel şöleni yakalamak, fotoğraf çekmek ve ambiansın keyfini çıkarmak isteyenlerin akın ettiği tepenin güneşin büyüleyici kızıllığıyla büründüğü saatlerde oldukça kalabalık olduğunu da hatırlatalım.

Şeytan Sofrası’nın ismi Nereden Geliyor?

Edremit Körfezi’ne hâkim olması sebebiyle soluk kesici manzaraya olan Şeytan Sofrası’nın isminin nerden geldiği ve şeytana ait olduğu düşünülen ayak izi ile ilgili pek çok efsane bulunuyor.

Bunlardan bir tanesi, 1924’teki mübadele önce Rumların yerleşim bölgesi olduğu bilinen Ayvalık ve yöresinde, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan bir hadiseye dayanıyor. Bu tepede kendini insanlardan soyutlayarak yaşayan ve şeytan lakaplı bir kadın olan Penelope, bir süre sonra Ayvalık ve yöresinde baş gösteren kıtlığın sebebi olarak gösterilmiş. Halk galeyana getirilerek kadının öldürülmesi planlansa da, köylü bir keçi çobanı sayesinde haberdar olan Penelope oyunu bozmuş. Kendisini öldürmek için gelenlere oldukça zengin bir sofra kuran kadın, kıtlık nedeniyle açlık çekenlerin kendisini unutup sofrada yemek yemelerini fırsat bilmiş ve kaçarak kurtulmuş. O günden bu yana da bu tepe şeytan sofrası olarak anılır olmuş.

Bir diğer efsanede anlatılan ise yine Zeus’a zarar vermesinden korkan sütannesinin şeytanı kovması olarak söylenegeliyor. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytan giderken bir ayağını İda Dağı eteklerine, bir ayağını Midilli Adası’na, bir ayağını ise bu tepeye basmış.

Efsanelerde İda Dağı olarak bilinen Kaz Dağları, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, Çanakkale ve Balıkesir arasında yer alıyor. Edremit Körfezi’ne hâkim Kaz Dağları, Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahip. Öyle ki Zeus’un şeytanın cennetten kovulması görevini Yunan mitolojisindeki ay tanrıçası, Hyperion ve Theia isimli titanların kızı olan Selene’ye vermiş. Selene tarafından cennetten kovulan şeytan kaçarken bir adımını bu tepeye, diğer adımını ise Midilli Adası’na atarak kaçmış.

Şetyan Sofrası’na Nasıl Gidilir?

Şeytan Sofrası, Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında bulunuyor. İzmir yönünden gelirken Sarımsaklı mevkiinde, benzinlikten hemen sonra ilk solda, tepenin tabelasını görmeniz mümkün. İki kilometre kadar ağaçlıklı yolu takip ettiğiniz bir tırmanıştan sonra tepeye varıp Ayvalık adalarının tümüne hâkim manzaraya kavuşuyorsunuz.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu