GezilesiMüzeler

Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi

TCennet Kuzey Ege’nin incisi Ayvalık’ın en özel müzelerinden biri olan Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Adası (Alibey Adası) Rum Ortodoks cemaati tarafından, 1873 yılında, eski temelleri üzerine Metropol (Anakent) Kilisesi olarak inşa edilerek, Rahmi Koç tarafından müzeye dönüştürülen adanın en önemli anıtsal yapısı konumunda.

1924’te çoğunluğu Rum olan nüfustan oluşan adada, Taksiyarhis olarak adlandırılan koruyucu baş melekler Cebrail ve Mikhail’e atfedilmiş. Tek kubbeli, bazilika tipinde, dikdörtgen planlı olan kilise döneminde yaygın olarak kullanılan Neo Klasik mimari üslubunda inşa edilmiş.

Ayvalık ve çevresine özgü bir taş olan sarımsak taşından yapılmış kilisenin iki çan kulesinden yalnızca biri günümüze kadar gelmiş. İç mekânı ise, kireç harçlı sıva ve alçı ile kaplanan yapı, dini figür tasvirleri, bitkisel ve geometrik motiflerle bezenmiş.

Taksiyarhis Kilisesi’nin 1927-1928 yıllarında, ne yazık ki camiye çevrilmesi ile ikonostas sökülmüş ve tasvirlerin üstü boyanmış, ardından da 1944 depreminde hasar görerek terk edilmiş. 1976’da Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alanın, doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmesiyle Taksiyarhis Kilisesi de tescillenmiş ve korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak kabul edilmiş.

Rahmi M. Koç’un girişimiyle, 2011’de başlayan restorasyon sürecinin 31 Mayıs 2014 tarihinde Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi olarak ziyarete açılmasıyla Taksiyarhis Kilisesi, günümüz Cunda’sının en önemli anıtsal yapısı.

İstanbul ve Ankara Müzeleri’nin bir benzeri olan ve oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine geniş bir yelpazesi olan müze koleksiyonu, tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait endüstri ve mühendislikle ilgili objelerden oluşuyor.

Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi

Ziyaret Gün ve Saatleri
1 Ekim – 31 Mart 10:00 – 17:00
1 Nisan – 30 Eylül 10:00 – 19:00
Pazartesi günleri kapalı
Bilet Fiyatı
Tam: 5 TL
Öğrenci: 2 TL

İletişim Bilgileri

Adres: Namık Kemal Mahallesi, Şeref Sokak No: 6A
Alibey Adası (Cunda) 10400 – Ayvalık / Balıkesir
http://www.rmk-museum.org.tr/
Telefon: 0 (266) 327 27 34 – 327 27 74
Fax: 0 (266) 327 27 74
E-mail: [email protected]

Şirin bir kafesi ve keyifli bir müze gezisi ardından bir anı ile ayrılmak isteyen ziyaretçiler için müze mağazası bulunan Taksiyarhis Kilisesi Müzesi, Cunda Adası gezisinin olmazsa olmazı.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu